Samtec, Inc. ESS-115-TT-25
ESS-115-TT-25 picture photo
Mfg. Part Number
ESS-115-TT-25
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
CONN SOCKET .100" 15POS PCB TIN
Datasheet Download
ESS-115-TT-25.pdf
Availability of ESS-115-TT-25
QUANTITY
ESS-115-TT-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of ESS-115-TT-25
Internal Part NumberEIS-ESS-115-TT-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesESS
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Elevated Socket
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Height Stacking (Mating)-
Height Above Board0.500" (12.70mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESS-115-TT-25
Related LinksESS-11, ESS-115-TT-25 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
ESS-115-TT-25 Details Description
Related parts for ESS-115-TT-25
RES SMD 1.6 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT-TRIG INV 14-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 0.442 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
T1/E1 TRANSFORMER,DUAL BH datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 22UF 50V X5R SMD datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LED COB WHT 17.5MM 5000K 80CRI datasheet.pdf