GE Critical Power ESTW010A0A41-SZ
ESTW010A0A41-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ESTW010A0A41-SZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W
Datasheet Download
ESTW010A0A41-SZ.pdf
Availability of ESTW010A0A41-SZ
QUANTITY
ESTW010A0A41-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTW010A0A41-SZ
Internal Part NumberEIS-ESTW010A0A41-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package48
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSTINGRAY™ ESTW010A0A
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SMD Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTW010A0A41-SZ
Related LinksESTW010, ESTW010A0A41-SZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
ESTW010A0A41-SZ Details Description
Related parts for ESTW010A0A41-SZ
CONN HEADER VERT 11POS .156 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 208V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 5.49 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 10" 0.50MM 8POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf