GE Critical Power ESTW015A0A41Z
ESTW015A0A41Z picture photo
Mfg. Part Number
ESTW015A0A41Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 15A 75W
Datasheet Download
ESTW015A0A41Z.pdf
Availability of ESTW015A0A41Z
QUANTITY
ESTW015A0A41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTW015A0A41Z
Internal Part NumberEIS-ESTW015A0A41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBarracuda™ ESTW015A0A
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTW015A0A41Z
Related LinksESTW01, ESTW015A0A41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ESTW015A0A41Z Details Description
Related parts for ESTW015A0A41Z
DIODE MODULE 600V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CHAN SRL 16DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 11A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
RES SMD 5.6KOHM 0.01% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf