GE Critical Power ESTW025A0F41Z
ESTW025A0F41Z picture photo
Mfg. Part Number
ESTW025A0F41Z
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 25A 83W
Datasheet Download
ESTW025A0F41Z.pdf
Availability of ESTW025A0F41Z
QUANTITY
ESTW025A0F41Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ESTW025A0F41Z
Internal Part NumberEIS-ESTW025A0F41Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSTINGRAY™ ESTW025A0F
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)25A
Power (Watts) - Manufacture Series83W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.30" H (57.9mm x 22.8mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max83W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESTW025A0F41Z
Related LinksESTW02, ESTW025A0F41Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
ESTW025A0F41Z Details Description
Related parts for ESTW025A0F41Z
RES 2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 80A D2PAK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 120W datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 26POS datasheet.pdf
FUSE STRIP 425A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 453 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 28000UF 20% 5V FLATPACK datasheet.pdf