KEMET ESY337M025AG8AA
ESY337M025AG8AA picture photo
Mfg. Part Number
ESY337M025AG8AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
ESY337M025AG8AA.pdf
Availability of ESY337M025AG8AA
QUANTITY
ESY337M025AG8AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESY337M025AG8AA
Internal Part NumberEIS-ESY337M025AG8AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESY337M025AG8AA
Related LinksESY337M, ESY337M025AG8AA Datasheet, KEMET Distributor
ESY337M025AG8AA Details Description
Related parts for ESY337M025AG8AA
PANEL FRONT 19.2X19X0.5" GREY datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 48POS 0.156 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 38.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
Connector Receptacle 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf