KEMET ESY337M035AH2AA
ESY337M035AH2AA picture photo
Mfg. Part Number
ESY337M035AH2AA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
ESY337M035AH2AA.pdf
Availability of ESY337M035AH2AA
QUANTITY
ESY337M035AH2AA Order Process
Ship out your order
Specifications of ESY337M035AH2AA
Internal Part NumberEIS-ESY337M035AH2AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
Featured ProductAluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesESY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.001A
Impedance38 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ESY337M035AH2AA
Related LinksESY337M, ESY337M035AH2AA Datasheet, KEMET Distributor
ESY337M035AH2AA Details Description
Related parts for ESY337M035AH2AA
CONN HEADER 15POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
IC TXRX CAN 14BIT 27V 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 511K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SO datasheet.pdf
SW DIP PIANO SPST 6 POS SEALED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 129 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf