Copal Electronics ET125A12-Z
ET125A12-Z picture photo
Mfg. Part Number
ET125A12-Z
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE SPST 25A 125V
Datasheet Download
ET125A12-Z.pdf
Availability of ET125A12-Z
QUANTITY
ET125A12-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of ET125A12-Z
Internal Part NumberEIS-ET125A12-Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCopal - Toggle Switches
Standard Package20
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesET
PackagingBulk
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Current Rating25A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length17.00mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.50mm Dia
Bushing ThreadM12 x 1
Ingress Protection-
Features-
Actuator Material-
Electrical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ET125A12-Z
Related LinksET125, ET125A12-Z Datasheet, Copal Electronics Distributor
ET125A12-Z Details Description
Related parts for ET125A12-Z
RES SMD 287 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST GRN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE 30A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.81A 55 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MICRO 9C P 20" WHT JACKS NI datasheet.pdf