Vishay/Dale RNC55J3401BSRSL
RNC55J3401BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J3401BSRSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J3401BSRSL.pdf
Availability of RNC55J3401BSRSL
QUANTITY
RNC55J3401BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J3401BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J3401BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J3401BSRSL
Related LinksRNC55J3, RNC55J3401BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J3401BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J3401BSRSL
RES SMD 732K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 8A 600V DPAK datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 12.3A LFPAK datasheet.pdf