CUI Inc. ETMA120750UC-P51-WP
ETMA120750UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETMA120750UC-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 90W
Datasheet Download
ETMA120750UC-P51-WP.pdf
Availability of ETMA120750UC-P51-WP
QUANTITY
ETMA120750UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA120750UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETMA120750UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
Reliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETMA 110W U Series Cert of Compliance
Featured ProductETMA Desktop Adapter Series
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 110W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 2.55" W x 1.52" H (170.0mm x 64.8mm x 38.5mm)
ApprovalsCB, CE, cURus, NEMKO
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length41.34" (1.05m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETMA120750UC-P51-WP
Related LinksETMA12075, ETMA120750UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETMA120750UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETMA120750UC-P51-WP
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 120PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
Connector Plug DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf
CONN HDR SHDR R/A GOLD 16POS datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 675V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
SCR 1000V 40A TO-48 datasheet.pdf
381 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
CRYSTAL 10.000000 MHZ datasheet.pdf
OSC MEMS 27.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf