CUI Inc. ETMA1601250UC-P51-WP
ETMA1601250UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETMA1601250UC-P51-WP
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 200W
Datasheet Download
ETMA1601250UC-P51-WP.pdf
Availability of ETMA1601250UC-P51-WP
QUANTITY
ETMA1601250UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA1601250UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETMA1601250UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Factor Correction in Ac-Dc Power Supplies
EMI Regulations and Mitigation Considerations for Switching Power Supplies
RoHS InformationETMA 200W U Series Cert of Compliance
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 200W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output16V
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)200W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension7.42" L x 4.11" W x 2.36" H (188.5mm x 104.5mm x 60.0mm)
ApprovalsCB, CE, cURus
Power (Watts) - Max200W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETMA1601250UC-P51-WP
Related LinksETMA160125, ETMA1601250UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETMA1601250UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETMA1601250UC-P51-WP
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 24 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
BOOT FOR EN3 LARGE OD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
IDC SOCKET 24POS W/O STR GOLD datasheet.pdf