CUI Inc. ETMA480521UC-P68-WP
ETMA480521UC-P68-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETMA480521UC-P68-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 250W
Datasheet Download
ETMA480521UC-P68-WP.pdf
Availability of ETMA480521UC-P68-WP
QUANTITY
ETMA480521UC-P68-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETMA480521UC-P68-WP
Internal Part NumberEIS-ETMA480521UC-P68-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETMA 250W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output48V
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts)250W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsMedical
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Output ConnectorRectangular, 6 Position
Size / Dimension7.42" L x 4.11" W x 2.36" H (188.5mm x 104.5mm x 60.0mm)
ApprovalsCE, cURus, NEMKO
Power (Watts) - Max250W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length31.5" (0.8m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETMA480521UC-P68-WP
Related LinksETMA48052, ETMA480521UC-P68-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETMA480521UC-P68-WP Details Description
Related parts for ETMA480521UC-P68-WP
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD8030ARJ datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS GOLD SMD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE D 4POS datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 15K OHM 6SIP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 22MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 300MA 160 MOHM datasheet.pdf