| Internal Part Number | EIS-ETRA4903 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | RF/IF and RFID | |
| Family | RF Antennas | |
| Series | Phantom Elite® | |
| Packaging | * | |
| Frequency Group | UHF (300 MHz ~ 1 GHz) | |
| Frequency (Center/Band) | 501MHz | |
| Frequency Range | 490MHz ~ 512MHz | |
| Antenna Type | Whip, Straight | |
| Number of Bands | 1 | |
| VSWR | 2 | |
| Return Loss | - | |
| Gain | 3dBi | |
| Power - Max | - | |
| Features | - | |
| Termination | Connector, NMO | |
| Ingress Protection | - | |
| Mounting Type | Base Mount | |
| Height (Max) | 3.400" (86.36mm) | |