CUI Inc. ETS190750U-P51-ET
ETS190750U-P51-ET picture photo
Mfg. Part Number
ETS190750U-P51-ET
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 142W
Datasheet Download
ETS190750U-P51-ET.pdf
Availability of ETS190750U-P51-ET
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETS190750U-P51-ET Order Process
Ship out your order
Specifications of ETS190750U-P51-ET
Internal Part NumberEIS-ETS190750U-P51-ET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLETS 150W U Series 19/Mar/2015
ETS 150W U Series 19/Mar/2015
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETS 120 ~ 150W
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)7.5A
Power (Watts)142W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension3.17" L x 1.97" W x 1.22" H (80.6mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max143W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length47.2" (1.20m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETS190750U-P51-ET
Related LinksETS19075, ETS190750U-P51-ET Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETS190750U-P51-ET Details Description
Related parts for ETS190750U-P51-ET
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES MO 2W 0.56 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 41.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 32POS DL ROW T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
RING KRIMPTITE (BB-118-10) datasheet.pdf
SR BTS CB FT BRS 6 ASY datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf