CUI Inc. ETS240170UTC-P5P-SZ
ETS240170UTC-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETS240170UTC-P5P-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Datasheet Download
ETS240170UTC-P5P-SZ.pdf
Availability of ETS240170UTC-P5P-SZ
QUANTITY
ETS240170UTC-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETS240170UTC-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETS240170UTC-P5P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Feb/2011
Standard Package540
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETS 40W
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 255 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.7A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption500mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel IV
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.23" L x 2.20" W x 1.33" H (107.5mm x 56.0mm x 33.7mm)
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max41W
Input ConnectorIEC 320-C6
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETS240170UTC-P5P-SZ
Related LinksETS240170, ETS240170UTC-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETS240170UTC-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETS240170UTC-P5P-SZ
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
L37-3F SHEET 150X150X0.3MM W/ADH datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
OSC MEMS 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf