CUI Inc. ETSA160938UC-P51-WP
ETSA160938UC-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETSA160938UC-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 16V 150W
Datasheet Download
ETSA160938UC-P51-WP.pdf
Availability of ETSA160938UC-P51-WP
QUANTITY
ETSA160938UC-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA160938UC-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETSA160938UC-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Supply Safety Standards, Agencies and Marks
Energy Efficiency Standards for External Power Supplies
RoHS InformationETSA 150W U Series Cert of Compliance
Standard Package12
Input TypeCord
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output16V
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts)150W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max150W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA160938UC-P51-WP
Related LinksETSA16093, ETSA160938UC-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA160938UC-P51-WP Details Description
Related parts for ETSA160938UC-P51-WP
SW 5A BASIC PC MNT 150GF 125V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 61 POS .177 SMD datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 500MW DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 200V SMD datasheet.pdf