CUI Inc. ETSA190210UDC-P5RP-SZ
ETSA190210UDC-P5RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA190210UDC-P5RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 40W
Datasheet Download
ETSA190210UDC-P5RP-SZ.pdf
Availability of ETSA190210UDC-P5RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA190210UDC-P5RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA190210UDC-P5RP-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA190210UDC-P5RP-SZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package60
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-UD
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output19V
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)40W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension2.97" L x 1.88" W x 1.11" H (75.5mm x 47.8mm x 28.2mm)
ApprovalscULus, GS
Power (Watts) - Max40W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA190210UDC-P5RP-SZ
Related LinksETSA190210, ETSA190210UDC-P5RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA190210UDC-P5RP-SZ Details Description
Related parts for ETSA190210UDC-P5RP-SZ
IC Z8 2K OTP 16MHZ XTEMP 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
ALZ RELAY 1 FORM A 18V datasheet.pdf