CUI Inc. ETSA240270UC-P6RP-SZ
ETSA240270UC-P6RP-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA240270UC-P6RP-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W
Datasheet Download
ETSA240270UC-P6RP-SZ.pdf
Availability of ETSA240270UC-P6RP-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA240270UC-P6RP-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA240270UC-P6RP-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA240270UC-P6RP-SZ
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-U
Region UtilizedNorth America
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)2.7A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption300mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.57" L x 1.97" W x 1.22" H (116.0mm x 50.0mm x 31.0mm)
ApprovalsCE, cULus, GS
Power (Watts) - Max65W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA240270UC-P6RP-SZ
Related LinksETSA240270, ETSA240270UC-P6RP-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA240270UC-P6RP-SZ Details Description
Related parts for ETSA240270UC-P6RP-SZ
CONN HEADER 4POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .040DIA TINLEAD datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 830MA 1.26 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
BOARD DEMO 40MSPS LTC2257-12 datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 7.0MM BROWN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 5POS 6.35MM GREEN datasheet.pdf
CABLE BRACKET 1.63" datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO214AC datasheet.pdf