CUI Inc. ETSA240375UD-P5P-SZ
ETSA240375UD-P5P-SZ picture photo
Mfg. Part Number
ETSA240375UD-P5P-SZ
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 90W
Datasheet Download
ETSA240375UD-P5P-SZ.pdf
Availability of ETSA240375UD-P5P-SZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ETSA240375UD-P5P-SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA240375UD-P5P-SZ
Internal Part NumberEIS-ETSA240375UD-P5P-SZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationETSA 90W UD Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-UD
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)3.75A
Power (Watts)90W
No Load Power Consumption500mW (Max)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension5.88" L x 2.46" W x 1.32" H (149.4mm x 62.4mm x 33.5mm)
ApprovalsCE, cULus, GS, PSE
Power (Watts) - Max90W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length39.4" (1.00m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA240375UD-P5P-SZ
Related LinksETSA24037, ETSA240375UD-P5P-SZ Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA240375UD-P5P-SZ Details Description
Related parts for ETSA240375UD-P5P-SZ
FIXED IND 1.1UH 13.8A 7 MOHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 7.5A 115V datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 127 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC 80POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 16A 125V datasheet.pdf