Vishay/BCcomponents SFR2500004300FR500
SFR2500004300FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500004300FR500
Brief Description
RES 430 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500004300FR500.pdf
Availability of SFR2500004300FR500
QUANTITY
SFR2500004300FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500004300FR500
Internal Part NumberEIS-SFR2500004300FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500004300FR500
Related LinksSFR250000, SFR2500004300FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500004300FR500 Details Description
Related parts for SFR2500004300FR500
FUSE BRD MNT 15A 32VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE LF datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf