Illinois Capacitor 105PSB700K2H
105PSB700K2H picture photo
Mfg. Part Number
105PSB700K2H
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1UF 10% 700V RADIAL
Datasheet Download
105PSB700K2H.pdf
Availability of 105PSB700K2H
QUANTITY
105PSB700K2H Order Process
Ship out your order
Specifications of 105PSB700K2H
Internal Part NumberEIS-105PSB700K2H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC420V
Voltage Rating - DC700V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.866" W (32.00mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)105PSB700K2H
Related Links105PSB, 105PSB700K2H Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
105PSB700K2H Details Description
Related parts for 105PSB700K2H
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD 1X1 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 40POS SMD datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
TOOL LOCATOR datasheet.pdf
KEX10(B)C datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 20W datasheet.pdf