CUI Inc. ETSA360278U-P51-WP
ETSA360278U-P51-WP picture photo
Mfg. Part Number
ETSA360278U-P51-WP
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 100W
Datasheet Download
ETSA360278U-P51-WP.pdf
Availability of ETSA360278U-P51-WP
QUANTITY
ETSA360278U-P51-WP Order Process
Ship out your order
Specifications of ETSA360278U-P51-WP
Internal Part NumberEIS-ETSA360278U-P51-WP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationETSA 100W U Series Cert of Compliance
PCN Obsolescence/ EOLLevel V Multiple Devices 13/Aug/2015
Standard Package12
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesETSA-U
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class I)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output36V
Current - Output (Max)2.78A
Power (Watts)100W
No Load Power Consumption500mW (Max)
Polarization-
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorDIN, 4 Pin
Size / Dimension6.69" L x 3.35" W x 1.73" H (170.0mm x 85.0mm x 44.0mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max100W
Input ConnectorIEC 320-C14
Cord Length72" (1.83m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ETSA360278U-P51-WP
Related LinksETSA36027, ETSA360278U-P51-WP Datasheet, CUI Inc. Distributor
ETSA360278U-P51-WP Details Description
Related parts for ETSA360278U-P51-WP
CONN HEADER 32POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 350MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SPRUNG HOOK datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 455MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 178MA 11.5 OHM datasheet.pdf
SIZE 12, CLASS D, JUNCTION MODUL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
ACB 2C 2#12 SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 330 UF 20% 35 V datasheet.pdf