Panasonic Electronic Components EVA-JQKR15A14
EVA-JQKR15A14 picture photo
Mfg. Part Number
EVA-JQKR15A14
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 10K OHM .25W 100MM
Datasheet Download
EVA-JQKR15A14.pdf
Availability of EVA-JQKR15A14
QUANTITY
EVA-JQKR15A14 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVA-JQKR15A14
Internal Part NumberEIS-EVA-JQKR15A14
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 03/Apr/2013
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesEVA - Single
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance-20%, +40%
Adjustment TypeTop, Thin, 100mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 5.039" L x 0.591" W x 0.315" H (128.00mm x 15.00mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVA-JQKR15A14
Related LinksEVA-JQ, EVA-JQKR15A14 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVA-JQKR15A14 Details Description
Related parts for EVA-JQKR15A14
IC REG BUCK 3.3V 3A TO263-7 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/8NPT 5V datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 40SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SA35-F2, TL4024 FLEX2 ACTUATOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC DO214AB datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 18VC CLP0603 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 36NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf