Susumu RG1005V-242-W-T1
RG1005V-242-W-T1 picture photo
Mfg. Part Number
RG1005V-242-W-T1
Brief Description
RES SMD 2.4KOHM 0.05% 1/16W 0402
Datasheet Download
RG1005V-242-W-T1.pdf
Availability of RG1005V-242-W-T1
QUANTITY
RG1005V-242-W-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RG1005V-242-W-T1
Internal Part NumberEIS-RG1005V-242-W-T1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntro to Thin Film Chip Resistors
Severe Environmental & Sulfur Resistant Chip
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RG1005V-242-W-T1
Related LinksRG1005V-, RG1005V-242-W-T1 Datasheet, Susumu Distributor
RG1005V-242-W-T1 Details Description
Related parts for RG1005V-242-W-T1
LED RED CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 415MA 400 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.1A 17 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 5A 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
500 PPR datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBG datasheet.pdf
SR BTS PCINSL 3 ASY C datasheet.pdf
FUSE 600AMP 660V AC C.S.A. datasheet.pdf