| Internal Part Number | EIS-EVAL6599-400W-S | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | - | |
| Main Purpose | AC/DC, Primary Side and PFC | |
| Outputs and Type | 3, Isolated | |
| Power - Output | 400W | |
| Voltage - Output | 3.3V, 5V, 200V | |
| Current - Output | 2A, 1A, 700mA | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |