ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-11
EVC-C-15A-300-S-11 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-11
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 11FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-11.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-11
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-11
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
SeriesEVC
StyleFemale Plug to Leads
1st ConnectorJ1772, Angled
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3 Power, 2 Signal
Cord Type-
Wire Gauge-
Shielding-
Length11.0' (3.30m)
Approval MarksCE, cUL, UL
Approved CountriesAmericas, Japan
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
FeaturesCharging, Electric Vehicles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-11
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-300-S-11 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-11 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-11
DIODE ZENER 4.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 150KSPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 3245-3500MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
RES SMD 12.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 80A D-61-8SM datasheet.pdf