ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-20
EVC-C-15A-300-S-20 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-20
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 20FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-20.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-20
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-20
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-20
Shielding-
Length20.0' (6.10m)
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-20
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-300-S-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-20 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-20
NUT M11 PLASTIC FOR CMB SERIES datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 31A D2PAK datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR K8 56-TSSOP datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf