ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-300-S-25
EVC-C-15A-300-S-25 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-300-S-25
Brief Description
CONN COUPLER 15A 120V 25FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-300-S-25.pdf
Availability of EVC-C-15A-300-S-25
QUANTITY
EVC-C-15A-300-S-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-300-S-25
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-300-S-25
Shielding-
Length25.0' (7.62m)
ColorBlack
Voltage Rating120V, 300V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-300-S-25
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-300-S-25 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-300-S-25 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-300-S-25
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 4MB 8NS 36SOJ datasheet.pdf
CAP SLIDE OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER RED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf