ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-20
EVC-C-15A-600-S-20 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-20
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 20FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-20.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-20
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-20 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-20
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-20
Shielding-
Length20.0' (6.10m)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-20
Related LinksEVC-C-15A, EVC-C-15A-600-S-20 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-20 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-20
RES SMD 12.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 85CRI 2SMD datasheet.pdf
RES 5K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC PSOC 32B 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 11.662K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 19COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Socket 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf