ITT Cannon, LLC EVC-C-15A-600-S-3
EVC-C-15A-600-S-3 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-15A-600-S-3
Brief Description
CONN COUPLER 15A 240V 3FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-15A-600-S-3.pdf
Availability of EVC-C-15A-600-S-3
QUANTITY
EVC-C-15A-600-S-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-15A-600-S-3
Internal Part NumberEIS-EVC-C-15A-600-S-3
Shielding-
Length3.00' (914.4mm)
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating15A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-15A-600-S-3
Related LinksEVC-C-15, EVC-C-15A-600-S-3 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-15A-600-S-3 Details Description
Related parts for EVC-C-15A-600-S-3
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X8R AXIAL datasheet.pdf