ITT Cannon, LLC EVC-C-75A-600-S-25
EVC-C-75A-600-S-25 picture photo
Mfg. Part Number
EVC-C-75A-600-S-25
Manufacturer
Product Category
Power, Line Cables
Brief Description
CONN COUPLER 75A 240V 25FT CABLE
Datasheet Download
EVC-C-75A-600-S-25.pdf
Availability of EVC-C-75A-600-S-25
QUANTITY
EVC-C-75A-600-S-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVC-C-75A-600-S-25
Internal Part NumberEIS-EVC-C-75A-600-S-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyPower, Line Cables
SeriesEVC
StyleFemale Plug to Leads
1st ConnectorJ1772, Angled
2nd ConnectorCable (Round)
Number of Conductors3 Power, 2 Signal
Cord Type-
Wire Gauge-
Shielding-
Length25.0' (7.62m)
Approval MarksCE, cUL, UL
Approved CountriesAmericas, Japan
ColorBlack
Voltage Rating240V, 600V
Current Rating75A
Operating Temperature-40°C ~ 55°C
FeaturesCharging, Electric Vehicles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVC-C-75A-600-S-25
Related LinksEVC-C-75A, EVC-C-75A-600-S-25 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
EVC-C-75A-600-S-25 Details Description
Related parts for EVC-C-75A-600-S-25
IC ADC 14BIT 200KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1812 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 82 OHM 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO214AB datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO 8MINISO datasheet.pdf
CABLE TIE 3.3"L 18LB BLACK datasheet.pdf
CMC RCPT CONN LEFT GM MOX 48CKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 31 M 10" YEL JACKP datasheet.pdf