Taiyo Yuden EVK105RH2R2JW-F
EVK105RH2R2JW-F picture photo
Mfg. Part Number
EVK105RH2R2JW-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 16V R2H 0402
Datasheet Download
EVK105RH2R2JW-F.pdf
Availability of EVK105RH2R2JW-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVK105RH2R2JW-F Order Process
Ship out your order
Specifications of EVK105RH2R2JW-F
Internal Part NumberEIS-EVK105RH2R2JW-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Jan/2014
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesEVK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientR2H
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.020" (0.52mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVK105RH2R2JW-F
Related LinksEVK105R, EVK105RH2R2JW-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
EVK105RH2R2JW-F Details Description
Related parts for EVK105RH2R2JW-F
RES SMD 30K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE RFI .250 1A datasheet.pdf
IC DUAL ANALOG FRONT END 48-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 2" BLU 5X4' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2812 datasheet.pdf