FFF 66951-019LF
66951-019LF picture photo
Mfg. Part Number
66951-019LF
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
66951-019LF.pdf
Availability of 66951-019LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
66951-019LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 66951-019LF
Internal Part NumberEIS-66951-019LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesBERCON PV™
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions19
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)66951-019LF
Related Links66951, 66951-019LF Datasheet, FFF Distributor
66951-019LF Details Description
Related parts for 66951-019LF
IC OPAMP DIFF 110MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CORD 8 POS MALE 10M CAT5E datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
SMT HOLDER FOR 2032 CELL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
IC LINKSWITCH 48W 68W 12ESOP datasheet.pdf
20UF 200V 11.125X31.75 85C AXI datasheet.pdf