| Internal Part Number | EIS-EVL170W-FTV | |
| Product Training Modules | DC to DC Conversion Cookbook | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | VIPer™Plus Converters | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | VIPER™ | |
| Main Purpose | Power Supply with PFC | |
| Outputs and Type | 2, Isolated | |
| Power - Output | 170W | |
| Voltage - Output | 5V, 12V, 24V | |
| Current - Output | 6A, 2A, 2A | |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC | |
| Regulator Topology | Flyback | |
| Frequency - Switching | 130kHz | |
| Board Type | Fully Populated | |
| Supplied Contents | Board | |
| Utilized IC / Part | Viper27LN, L6564, L6599A | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | EVL170W-FTV | |
| Related Links | EVL17, EVL170W-FTV Datasheet, ST Distributor | |
 | BK/GMC-4A | FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM | datasheet.pdf | |