Cornell Dubilier Electronics NLW200-25
NLW200-25 picture photo
Mfg. Part Number
NLW200-25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 200UF 25V AXIAL
Datasheet Download
NLW200-25.pdf
Availability of NLW200-25
QUANTITY
NLW200-25 Order Process
Ship out your order
Specifications of NLW200-25
Internal Part NumberEIS-NLW200-25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesNLW
PackagingBulk
Capacitance200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.400" Dia x 1.060" L (10.16mm x 26.92mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLW200-25
Related LinksNLW2, NLW200-25 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
NLW200-25 Details Description
Related parts for NLW200-25
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 3MM 8.03" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC HYBRID CTRLR PWM DUAL 48-QFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 26POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 16POS datasheet.pdf