Vishay/Dale RNC60H4702FRB14
RNC60H4702FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H4702FRB14
Brief Description
RES 47K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H4702FRB14.pdf
Availability of RNC60H4702FRB14
QUANTITY
RNC60H4702FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H4702FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H4702FRB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H4702FRB14
Related LinksRNC60H4, RNC60H4702FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H4702FRB14 Details Description
Related parts for RNC60H4702FRB14
RES 750 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RC12PIE70ERP-CT datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY PG21 datasheet.pdf
FUSE HOLDER datasheet.pdf
RES SMD 4.02 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf