ST EVL6564-100W
EVL6564-100W picture photo
Mfg. Part Number
EVL6564-100W
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
BOARD EVAL PFC FOR L6564D
Datasheet Download
EVL6564-100W.pdf
Availability of EVL6564-100W
QUANTITY
EVL6564-100W Order Process
Ship out your order
Specifications of EVL6564-100W
Internal Part NumberEIS-EVL6564-100W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDC to DC Conversion Cookbook
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeAC/DC, Primary Side
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output100W
Voltage - Output400V
Current - Output-
Voltage - Input90 ~ 265 VAC
Regulator TopologyBoost
Frequency - Switching40kHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartL6564
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVL6564-100W
Related LinksEVL656, EVL6564-100W Datasheet, ST Distributor
EVL6564-100W Details Description
Related parts for EVL6564-100W
IDC CABLE - CKR34G/AE34M/CKR34G datasheet.pdf
IC OCTAL TRANSP LATCH 20-SSOP datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC A/D CONV SAMPLING 12BIT 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
60704-3 FRONT PLUNGER datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
TB WIR PRO datasheet.pdf
CAP FILM 0.056 UF 20% 300 VAC RA datasheet.pdf