| Internal Part Number | EIS-EVLVIP16H-4WFN | |
| Product Training Modules | VIPerPlus DC to DC Conversion Cookbook | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Featured Product | VIPer™Plus Converters | |
| Series | VIPer™ plus | |
| Main Purpose | AC/DC, Primary Side | |
| Outputs and Type | 1, Non-Isolated | |
| Power - Output | 4W | |
| Voltage - Output | 16V | |
| Current - Output | 250mA | |
| Voltage - Input | 85 ~ 265 VAC | |
| Regulator Topology | Flyback | |
| Frequency - Switching | 115kHz | |