Monolithic Power Systems Inc. EVM3805-QB-33-01A
EVM3805-QB-33-01A picture photo
Mfg. Part Number
EVM3805-QB-33-01A
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVAL BOARD FOR MPM3805
Datasheet Download
EVM3805-QB-33-01A.pdf
Availability of EVM3805-QB-33-01A
QUANTITY
EVM3805-QB-33-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of EVM3805-QB-33-01A
Internal Part NumberEIS-EVM3805-QB-33-01A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS/Lead Free Policy
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package5
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Non-Isolated
Power - Output-
Voltage - Output3.3V
Current - Output600mA
Voltage - Input2.5 V ~ 6 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching3.5MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartMPM3805
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVM3805-QB-33-01A
Related LinksEVM3805-, EVM3805-QB-33-01A Datasheet, Monolithic Power Systems Inc. Distributor
EVM3805-QB-33-01A Details Description
Related parts for EVM3805-QB-33-01A
RES ARRAY 15 RES 220 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.3K OHM 2512 datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 24pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf