Panasonic Electronic Components EVQ-P1K05M
EVQ-P1K05M picture photo
Mfg. Part Number
EVQ-P1K05M
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
EVQ-P1K05M.pdf
Availability of EVQ-P1K05M
QUANTITY
EVQ-P1K05M Order Process
Ship out your order
Specifications of EVQ-P1K05M
Internal Part NumberEIS-EVQ-P1K05M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyTactile Switches
SeriesEVQP1
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins5.00mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleJ Lead
Outline6.10mm x 6.00mm
Illumination Type, Color-
Operating Force220gf
Actuator Material-
Switch Travel1.00mm
Mechanical Life100,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVQ-P1K05M
Related LinksEVQ-P, EVQ-P1K05M Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVQ-P1K05M Details Description
Related parts for EVQ-P1K05M
MOSFET P-CH 200V 3.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
IC RTC/CALENDAR UNCASED DIE FFC datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 50KOHM 0.05% 0.4W J LEAD datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
CONN CIC VERT 11POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET 12/16 GA datasheet.pdf
RES SMD 229 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf