Panasonic Electronic Components EVQ-PWBA15
EVQ-PWBA15 picture photo
Mfg. Part Number
EVQ-PWBA15
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V
Datasheet Download
EVQ-PWBA15.pdf
Availability of EVQ-PWBA15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EVQ-PWBA15 Order Process
Ship out your order
Specifications of EVQ-PWBA15
Internal Part NumberEIS-EVQ-PWBA15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesEVQPW
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPDT
Switch FunctionOff-Mom-Mom
Contact Rating @ Voltage0.02A @ 15VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins1.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleJ Lead
Outline6.40mm x 6.20mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force100/260gf
Ingress ProtectionDust Proof
Features-
Actuator Material-
Switch Travel0.50mm, 0.70mm
Mechanical Life30,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVQ-PWBA15
Related LinksEVQ-P, EVQ-PWBA15 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EVQ-PWBA15 Details Description
Related parts for EVQ-PWBA15
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 2008 datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
RESONATOR SAW 433.92MHZ datasheet.pdf