GE Critical Power EVW020A0A641-HZ
EVW020A0A641-HZ picture photo
Mfg. Part Number
EVW020A0A641-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 20A 100W
Datasheet Download
EVW020A0A641-HZ.pdf
Availability of EVW020A0A641-HZ
QUANTITY
EVW020A0A641-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of EVW020A0A641-HZ
Internal Part NumberEIS-EVW020A0A641-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package36
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesEVW020A0A
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.0.32" H (58.4mm x 22.8mm x 8.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EVW020A0A641-HZ
Related LinksEVW020A, EVW020A0A641-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
EVW020A0A641-HZ Details Description
Related parts for EVW020A0A641-HZ
JUMPER-H1506TR/A3049S/H1506TR 2" datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 54.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
SENSOR I/O CONNECTOR datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 30A 0.26 MOHM datasheet.pdf
FUSE AUTO 5A 58VDC BLADE MINI datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO216 datasheet.pdf