Samtec, Inc. EW-50-14-L-D-900
EW-50-14-L-D-900 picture photo
Mfg. Part Number
EW-50-14-L-D-900
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER 100POS .100" T/H
Datasheet Download
EW-50-14-L-D-900.pdf
Availability of EW-50-14-L-D-900
QUANTITY
EW-50-14-L-D-900 Order Process
Ship out your order
Specifications of EW-50-14-L-D-900
Internal Part NumberEIS-EW-50-14-L-D-900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, EW
PackagingTube
Number of Positions100
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.430" (36.32mm)
Length - Post (Mating)0.200" (5.08mm)
Length - Stack Height0.900" (22.86mm)
Length - Tail0.330" (8.38mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EW-50-14-L-D-900
Related LinksEW-50-14, EW-50-14-L-D-900 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
EW-50-14-L-D-900 Details Description
Related parts for EW-50-14-L-D-900
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 540KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
LED DISPLAY DOT MATRIX 5X7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 12pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
OSC TCXO 8.192MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf