Littelfuse SMBJ120CA
SMBJ120CA picture photo
Mfg. Part Number
SMBJ120CA
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB
Datasheet Download
SMBJ120CA.pdf
Availability of SMBJ120CA
QUANTITY
SMBJ120CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMBJ120CA
Internal Part NumberEIS-SMBJ120CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
PCN Assembly/OriginTVS Series Assembly 15/May/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMBJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse600W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMBJ120CA
Related LinksSMBJ, SMBJ120CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMBJ120CA Details Description
Related parts for SMBJ120CA
RES SMD 221K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
A5 2.0KW 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE 500MA 125VAC FAST 1206 datasheet.pdf
AC/DC CNV 400W 48V SHRT PIN T GR datasheet.pdf