Samtec, Inc. EW-50-14-L-S-900
EW-50-14-L-S-900 picture photo
Mfg. Part Number
EW-50-14-L-S-900
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN STACKER 50POS .100" T/H
Datasheet Download
EW-50-14-L-S-900.pdf
Availability of EW-50-14-L-S-900
QUANTITY
EW-50-14-L-S-900 Order Process
Ship out your order
Specifications of EW-50-14-L-S-900
Internal Part NumberEIS-EW-50-14-L-S-900
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, EW
PackagingTube
Number of Positions50
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.430" (36.32mm)
Length - Post (Mating)0.200" (5.08mm)
Length - Stack Height0.900" (22.86mm)
Length - Tail0.330" (8.38mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EW-50-14-L-S-900
Related LinksEW-50-14, EW-50-14-L-S-900 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
EW-50-14-L-S-900 Details Description
Related parts for EW-50-14-L-S-900
RES SMD 162K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE VAR CAP 10V 20MA SOD523 datasheet.pdf
IC CNTRL SW SOUND 24-TQFN datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 800MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.015 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RJ11 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
PLUNGER, EXTRACTION datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 2.62A 50 MOHM datasheet.pdf