Panasonic Electronic Components EWA-PK0S10B15
EWA-PK0S10B15 picture photo
Mfg. Part Number
EWA-PK0S10B15
Manufacturer
Product Category
Slide Potentiometers
Brief Description
POT SLIDE 100K OHM .1W 45MM
Datasheet Download
EWA-PK0S10B15.pdf
Availability of EWA-PK0S10B15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
EWA-PK0S10B15 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWA-PK0S10B15
Internal Part NumberEIS-EWA-PK0S10B15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLEVA-J,EVA-NA,EVA-NE,EVJ-C/Y,EVN-D,EVU-F,EWA-P/Q 30/Mar/2012
Standard Package500
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilySlide Potentiometers
SeriesEWA - Dual
PackagingTray
Resistance (Ohms)100k
Power (Watts)0.1W, 1/10W
Tolerance±20%
Adjustment TypeTop, Standard, 45mm
Mounting TypeThrough Hole
Size / DimensionRectangular - 2.362" L x 0.315" W x 0.276" H (60.00mm x 8.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWA-PK0S10B15
Related LinksEWA-PK, EWA-PK0S10B15 Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EWA-PK0S10B15 Details Description
Related parts for EWA-PK0S10B15
TRANSF 10/100B-T 4PORT 40-SOIC datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 10.0MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 3.61KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
WASHER SPLIT LOCK 3/8 STN STEEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 5POS 12' datasheet.pdf