Stackpole Electronics Inc. EWT100JB5K00
EWT100JB5K00 picture photo
Mfg. Part Number
EWT100JB5K00
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 100W
Datasheet Download
EWT100JB5K00.pdf
Availability of EWT100JB5K00
QUANTITY
EWT100JB5K00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT100JB5K00
Internal Part NumberEIS-EWT100JB5K00
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesEWT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
FeaturesFlame Proof, Safety
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension0.752" Dia x 6.496" L (19.10mm x 165.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT100JB5K00
Related LinksEWT100, EWT100JB5K00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT100JB5K00 Details Description
Related parts for EWT100JB5K00
RES SMD 787 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC AXIAL datasheet.pdf
CONTROL RELAY VOLTGE 20-80VAC/DC datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 3/4W 1210 datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEM 5MM GREEN datasheet.pdf
RES 768K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS RA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf