Bel Fuse Inc. SLIN-12F2A0
SLIN-12F2A0 picture photo
Mfg. Part Number
SLIN-12F2A0
Brief Description
DC/DC CONVERTR NON-ISO 0.60-3.6V
Datasheet Download
SLIN-12F2A0.pdf
Availability of SLIN-12F2A0
QUANTITY
SLIN-12F2A0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SLIN-12F2A0
Internal Part NumberEIS-SLIN-12F2A0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.4V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 10.6 ~ 3.6 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts) - Manufacture Series43W
Package / CaseModule
Size / Dimension0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.7%
Power (Watts) - Max43W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SLIN-12F2A0
Related LinksSLIN-, SLIN-12F2A0 Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
SLIN-12F2A0 Details Description
Related parts for SLIN-12F2A0
IC ADC 1CH 16B 3V 150KSPS 8SOIC datasheet.pdf
IC DATA AQUIS SYS 12BIT 44-PLCC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 311.04MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC VREG ALTERNATOR ADAPT 16-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR AS7620 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT-PROXIMITY 8ODFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf