Vishay/Dale RLR05C1471FSB14
RLR05C1471FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C1471FSB14
Brief Description
RES 1.47K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C1471FSB14.pdf
Availability of RLR05C1471FSB14
QUANTITY
RLR05C1471FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C1471FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C1471FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C1471FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C1471FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C1471FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C1471FSB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf