Stackpole Electronics Inc. EWT225JB2R00
EWT225JB2R00 picture photo
Mfg. Part Number
EWT225JB2R00
Brief Description
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 225W
Datasheet Download
EWT225JB2R00.pdf
Availability of EWT225JB2R00
QUANTITY
EWT225JB2R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT225JB2R00
Internal Part NumberEIS-EWT225JB2R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)