Stackpole Electronics Inc. EWT225JB3R00
EWT225JB3R00 picture photo
Mfg. Part Number
EWT225JB3R00
Brief Description
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 225W
Datasheet Download
EWT225JB3R00.pdf
Availability of EWT225JB3R00
QUANTITY
EWT225JB3R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of EWT225JB3R00
Internal Part NumberEIS-EWT225JB3R00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3
Tolerance±5%
Power (Watts)225W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Mounting FeatureBrackets (not included)
Size / Dimension1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Height-
Lead StyleTab
Package / CaseRadial, Tubular
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EWT225JB3R00
Related LinksEWT225, EWT225JB3R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
EWT225JB3R00 Details Description
Related parts for EWT225JB3R00
MOSFET N-CH 60V 65A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
IC CONFIG MULTI FUNC GATE 6XSON datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 30PIN SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 220MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf